Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku

Tanya Valko w MBP w Malborku - relacja ze spotkania!

Utworzono dnia 28.09.2019

Miłość i nienawiść, bogactwo i nędza wg orientalnej sagi Tanyi Valko
– relacja ze spotkania z autorką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Malborku

 

W czwartek 26.09.2019r. w Mediatece Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku odbyło się spotkanie z Tanyą Valko – pisarką, arabistką, orientalistką, autorką popularnej arabskiej sagi oraz jej mężem Igorem Kaczmarczykiem -dyplomatą, konsulem RP, tłumaczem, który był moderatorem spotkania.
Przez ponad godzinę autorka m.in. „Arabskiej księżniczki” opowiadała o tym, jak powstawały kolejne części jej sagi. Wiele inspiracji do swoich książek Tanya Valko zaczerpnęła z własnego doświadczenia konsularnego. Na losy literackiej Doroty – jednej z bohaterek arabskiej sagi złożyły się historie znanych pisarce i opinii publicznej prawdziwych postaci.
Tanya Valko opowiedziała o swoim życiu i doświadczeniu zawodowym w Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, a także w Indonezji. Barwnie opisała specyfikę Bliskiego Wschodu, a zna ją dobrze - żyła tam bowiem przez ponad 25 lat. Autorka przedstawiła także różnice między arabskim i azjatyckim Islamem.
Czytelnicy arabskiej sagi zainteresowani byli tym, co Tanyę zauroczyło w krajach arabskich. Autorka urzeczona jest arabską gościnnością oraz sposobem, w jaki muzułmanie realizują jeden z pięciu filarów Islamu - jałmużnę.
W końcówce spotkania wywiązała się dyskusja na temat aktualnych problemów europejskich związanych z falą emigracji z krajów arabskich. Pisarka wyraziła zdanie, że wiele konfliktów rodzi się z między innymi ze wzajemnej nieznajomości kultur.
Arabistka aktualnie rozkoszuje się pobytem w Polsce i dużo podróżuje. Zdradziła nam plany związane z kontynuacją sagi arabskiej - powstanie jeszcze „Arabski książę” i „Arabska wendeta”. Zaangażowała się także w duży projekt pisarski, tym razem związany z kulturą judaizmu.
Uczestnicy spotkania w bibliotece zakupili książki, otrzymali pamiątkowe wpisy oraz zrobili zdjęcia z autorką.
W księgarniach pojawiła się najnowsza książka Tanyi Valko: „Arabski raj”. Jest ona dostępna również w naszej bibliotece.

Zapraszamy!

Tekst: Marzena Gliniewicz – Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku

 

Tanya Valko

Utworzono dnia 28.09.2019, 11:18

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 0

W poprzednim tygodniu: 236

W tym miesiącu: 435

W poprzednim miesiącu: 1045

Wszystkich: 17436

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3